М. Šustek. Autostopem na Sibiř - zastávka v Petěrgofu

"Den 13., neděle - 23.5.

Trasa: Sankt-Petěrburg - Petěrgof

Jedu vlakem do 15 kilometrů vzdáleného Petěrgofu. Petěrgof je Petrodvorec, letní sídlo cara, přímořské letovisko s přilehlým parkem se spoustou fontán, kaskád, letohrádků a jiných atrakcí...

Stanul jsem před samotným Petrodvorcem. Vstup pro cizince 200 rublů (asi 8 USD), pro Rusy 20 rublů. Jedna uklizečka mi ochotně za 50 rublů koupila ruskou vstupenku.

Nestačil jsem žasnout. Už na první pohled to byl luxus první třídy. Obdivuji tlustou vrstvou zlata pozlacené sochy, funkční vodotrysky, kaskády, umělou jeskyni. Na prohlídce dokonce narazíte na umělý stromek, z každé větvičky stříká voda. Vedle jsou lavičky, za kterými jsou vodní trysky. Z nich stříká voda ale jenom tehdy, šlápnete-li na jeden z kamenů před lavičkami. Z jedné strany vše uzavírá zámek, z druhé moře. Před lety jsem navštívil Versailles, Ludvík XIV. by se měl co učit. Bylo to kouzelné odpoledne, na oběd si kupuji pirožky, vše je levné, tak se cpu, co to jde. Nemá smysl šetřit na jídle, na Sibiři bych na jídlo nemusel tak často narazit."

 

Šustek, M. (2012). Autostopem na Sibiř. Praha: Beletris.